Tachograf jest urządzeniem, które już od dłuższego czasu odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu czasu pracy kierowców i pojazdów. W przypadku busów i autobusów, zwłaszcza tych wykorzystywanych do transportu pasażerów, tachograf staje się więc niezbędnym narzędziem do utrzymania bezpieczeństwa na drodze oraz zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku kierowcy. Nie można również zapomnieć o nowych przepisach wprowadzanych wraz z Pakietem Mobilności UE I, które również będą wprowadzać zmiany dotyczące tachografów w busach. Poniżej przyjrzymy się dokładniej tachografowi w busie. Omówimy również kluczowe informacje na temat korzystania z tego urządzenia, aby uniknąć niepotrzebnych problemów, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów wprowadzanych wraz z pakietem mobilności.
Czym jest tachograf cyfrowy?
Wszyscy nowi kierowcy i przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność związaną z transportem, są zobowiązani do dokładnej znajomości przepisów związanych z tachografami. Dlaczego to takie istotne i dlaczego powinniśmy skupić się na cyfrowej wersji tachografów? Jest to bowiem nowoczesne urządzenie pomiarowe, które zastępuje tradycyjne, powoli już odchodzące w zapomnienie tachografy analogowe i rejestruje wszystkie niezbędne informacje związane z prowadzeniem pojazdu. Dzięki technologii cyfrowej, tachograf rejestruje dane dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowcy, czasu pracy pojazdu oraz inne istotne informacje. Tachograf cyfrowy powinien być również używany wraz z kartą kierowcy, która umożliwia personalizację danych dla każdego kierowcy, prowadzenie precyzyjnych rejestrów oraz łatwe odczytywanie zgromadzonych informacji.
Stosowane wcześniej tachografy analogowe posiadały jedną zasadniczą wadę – umożliwiały łatwą manipulację danymi. Dlatego też w celu zapobiegania oszustwom, narażającym na niebezpieczeństwo zarówno kierowcę, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego, wprowadzono obowiązek posiadania tachografów cyfrowych. Dzięki nim, dane są o wiele dokładniejsze oraz zostają zapisane w formacie cyfrowym. Ponadto ich dużym atutem jest łatwa obsługa i możliwość dopasowania do obowiązujących obecnie przepisów.
Tachograf w busie – o czym należy pamiętać przed pierwszym wyjazdem?
Zanim wsiądziemy do busa i zaczniemy karierę w transporcie, najpierw musimy wyrobić Kartę Przedsiębiorcy. Taki wniosek składamy do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i musimy uzbroić się w cierpliwość, bo czas oczekiwania to około 3 tygodnie. Dlatego też warto pamiętać o tym obowiązku nieco wcześniej.
Przed pierwszym wyjazdem na trasę, w ciągu 14 dni od wydania dowodu rejestracyjnego musimy jeszcze skalibrować/zalegalizować tachograf w przeznaczonym do tego celu warsztacie. Jeśli spełnimy już wszystkie te obowiązki, pozostaje nam jeszcze dokładnie zapoznać się z obsługą tachografu. Jeśli szukasz instrukcji obsługi tachografu DTCO 4.1, zapraszamy do przejścia krótkiego kursu on-line.
Instrukcję obsługi nowego tachografu w formie krótkiego kursu on-line, znajdziesz tutaj: https://www.fleet.vdo.pl/dtco-4-1-mp1/pl
Kiedy tachograf w busie jest niezbędny?
Wiemy już, czym jest tachograf cyfrowy oraz o czym należy pamiętać przed pierwszym wyruszeniem w trasę, ale czy zawsze tachograf busie to urządzenie niezbędne?
Jeśli zastanawiacie się, czy przy wykonywaniu transportu zarobkowego obowiązuje nas przestrzeganie norm pracy kierowcy i rejestrowania ich za pomocą tachografu, to odpowiedź jest jednoznaczna – tak, jeżeli dopuszczalna masa pojazdu lub zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony. Wówczas też do gry wchodzi rozporządzenie WE 561/2006 oraz ustawa o czasie pracy kierowców, które mówią nam, że zarówno przedsiębiorca, jak i kierowca są zobowiązani do przestrzegania czasu pracy, a co za tym idzie – używania tachografu.
Od kiedy tachograf w busie jest niezbędny?
Wraz z rozwojem technologii wprowadzono cyfrowe rozwiązania, które niemalże w całości wyparły już rozwiązania analogowe i na ten moment są oczywiście uznawane za o wiele bardziej niezawodne w porównaniu do poprzedników. Warto także pamiętać, że obecnie obowiązuje nas okres przejściowy, kiedy jesteśmy w przed dzień nowych przepisów wprowadzanych wraz z Pakietem Mobilności, który nakazuje również wymiany tachografów cyfrowych w wersji pierwszej (G2V1 i starsze). Poniżej przedstawiamy harmonogram wprowadzania nowych, cyfrowych, inteligentnych tachografów w wersji drugiej:
- Od 21 sierpnia 2023, wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy powyżej 3.5 t powinny być wyposażone w tachografy G2V2 (niezależnie czy poruszają się w ruchu lokalnym czy też w ruchu międzynarodowym).
- Do końca roku 2024 we wszystkich pojazdach powyżej 3.5 t poruszających się w ruchu międzynarodowym powinniśmy wymienić tachografy analogowe lub tachografy G1 - generacji pierwszej (czyli cyfrowe ale jeszcze nieinteligentne) na tachografy G2V2.
- Od 19 sierpnia 2025 wszystkie pojazdy powyżej 3.5 t i poruszające się w ruchu międzynarodowym powinny być wyposażone w najnowsze tachografy G2V2.
Tachograf a Pakiet Mobilności
Niezależnie czy mówimy o busie czy o samochodzie ciężarowym, należy pamiętać, że czasu na wymianę tachografu zostało coraz mniej. Wiele firm pozostawia tę kwestię na ostatnią chwilę, licząc na ewentualne zmiany prawne czy przesunięcia czasowe. Jak już aktualnie wiemy, przesunięć czasowych nie będzie, a samochody poruszające się bez wymaganego tachografu, w wypadku kontroli, będą podlegać bolesnym konsekwencjom finansowym.
Dla przykładu - kara za jazdę na terenie Polski, bez odpowiedniego tachografu, wynosić będzie 12 tysięcy zł., natomiast we Francji trzeba liczyć się z karą w wysokości 30.000 Euro oraz nawet rok pozbawienia wolności!
Jeśli branża transportowa nie jest Ci obca, prowadzisz firmę transportową, zarządzasz flotą lub chcesz dowiedzieć się jakie kary grożą za brak wymaganego tachografu np: w Hiszpanii czy Austrii - zarejestruj się w Portalu VDO i pobierz nasz poradnik!
Nie wiesz jakie zmiany w przepisach wprowadza Pakiet Mobilności?
Zarejestruj się w Portalu myVDO i bądź na bieżąco!